DTonline.sk
Prihlásenie | Registrácia
 • Minifutbalová liga skončila, 4...
 • Nekvalitné ozvučenie na slávno...
 • V Hriňovej spomínali futbalom ...
 • Súťaž malotraktorov v Lome nad...
 • Podpoľanie má nové turistické ...
 • Horník zatiaľ nemá protikandid...
 • ...

  Rozhovor

 • Detvianska kapela Ša...

  Česká rocková kapela Kabát má tisíce fanúšikov. Svojich verných má aj v Detve. Viac o revival kapela Šaman nám povedal Ján Tkáč. Kto tvorí členov kapely?  Našu formáciu tvoria štyria členovia. Na bicie nástroje hrá Milan Kminiak, s ktorým som spolupracoval už v minulosti v kapele Vabank a taktiež on kedysi dávno hral s dnešnými našimi členmi, ktorými sú je Richard Pinka - doprovodná gitara+spev +vokály, jeho brat Vlado Pinka basgitara+spev+vokály, na sólovú a doprovodnú gitaru+vokály hrám ja.  od kedy fungujete. Aký žáner hráte a prečo? Hráme skladby od kapely Kabát, niektorí tvrdia, že je to "robotnícky rock". No a hráme preto Kabát, lebo máme radi ich hudbu,  texty a hlavne to, že sa ľudia vedia dobre na ich skladby zabaviť a odreagovať od každodenného stresu. Prečo názov Šaman? Názov Šaman vznikol tak trochu spontánne, ani sme sa nejako nad tým nezamýšľali, moja otázka na otázku znie, že prečo nie Šaman. Kde všade ste už hrali? Prvý krát sme vystupovali na verejnosti 30.5. 2013  v obci Klokoč a bolo to naozaj super. Nakoľko sme vtedy disponovali len asi s desiatimi skladbami, toto prvé naše verejné vystúpenie, si myslím, že zanechalo hlboké stopy nie len na mne, ale aj na ostatných členov kapely. A vtedy sme si povedali, že musíme v tom pokračovať a nacvičiť oveľa viac skladieb, lebo Tí ľudia tak bavili, že by sme si to neskôr vyčítali.Teraz máme na svojom konte bez mála 40-skladieb, takže je to už o niečom inom. Hrávali sme väčšinou v Detve a jej okolí,ale tak tiež sme hrali vo Zvolene, Zvolenskej Slatine, Rátke, Hriňovej. Kde vás môžeme vidieť najbližšie? Najbližšie nás môžete vidieť 29.8. na NetSpace fest v Detve na letnom štadióne,a na druhý deň 30.8.2014 na amfiteátri v Detve s kapelkou Horkýže Slíže. Všetkým našim verným fandom ďakujeme za podporu a tešíme sa na nich v auguste v spomínaných termínoch.    

 • Stretnutie na minist...

  Napriek tomu, že mnohí sa snažia obyvateľom Podpoľania nahovoriť, že ťažba zlata je minulosťou, definitívne nie tejto téme dosiaľ neodznelo. Oficiálny boj proti zlatu na Podpoľaní trvá už štyri roky. Posledný a najzávažnejší verdikt patrí Ministerstvu hospodárstva Slovenskej republiky. Prečo? ,,Ministrestvo hospodárstva Slovenskej republiky doteraz nesúhlasilo s návrhom územného plánu BBSK, keďže podľa nich neúmerne zasahuje do hospodárskeho rozvoja územia SR," povedal člen petičného výboru proti ťažbe zlata a poslanec MsZ v Detve Roman Vrťo. Spoločné rokovanie medzi aktivistami a samosprávnymi orgánmi s ministerstvom hospodárstva prebehlo v stredu 2.júla v Bratislave. Rokovanie bolo podľa Romana Vrťa napäté: ,,Na začiatku bolo stretnutie napäté a konfrontačné. Výsledok stretnutia avšak dáva nádej na uznanie argumentov v prospech schválenia územného plánu BBSK. To by znamenalo, že firma, ktorá chce tažiť zlato v Detve kyanidovym luhovanim nemôže realizovať svoje aktivity, nakoľko by to bolo v rozpore s územným plánom BBSK. Pevne veríme, že zučastnení z ministerstva výstupy z rokovania potvrdia aj oficiálnym súhlasom a územný plán BBSK nadobudne platnosť v tom znení, ako bol navrhnutý - v prospech obyvateľov Podpoľania." Ako jediný z poslancov BBSK za okres Detva sa stretnutia zúčastnil poslanec Miroslav Suja: ,,máme za sebou niekoľko desiatok pracovných oficiálnych, i neoficálnych stretnutí, kde sme sa snažili zamedziť ťažbe zlata. Tak ako na tomto stretnutí, aj na drvivej väčšine ostatných som bol za poslancov okresu Detva len ja. Je smutné, že kolegovia sa tejto téme nevenovali viac."

 • Svadobný salón Ivi –...

  V Detve sa otvára nový svadobný salón – Svadobný salón Ivi. Viac o ňom nám prezradila majiteľka salónu, Ivana Kružliaková. Kedy sa otvára Svadobný salón Ivi? Svadobný salón Ivi sa otvára 5.5.2014. Kde sa nachádza a aké sú otváracie hodiny? Nachádza sa na M. R. Štefánika 68, v budove Domu nábytku – Važo na 3. poschodí. Otvorené je pondelok – piatok od 10.00 do 17.00 h, v sobotu na objednávky a v nedeľu je zatvorené. Prečo ste sa rozhodli pre salón? Pre svadobný salón som sa rozhodla, pretože už odmalička chcem robiť ženy šťastné. Baví ma byť súčasťou ich najdôležitejšieho dňa v živote. Aké šaty ponúkate? Salón ponúka svadobné a spoločenské šaty a šperky. Všetky doplnky k svadobným šatám sú v cene šiat. Samozrejme aj dáždniček a vejárik na fotenie. Každá nevesta odo mňa dostane darček v podobe bielo-modrého podväzku. Takže bude mať odo mňa aj niečo modré aj darované, aj požičané. Podľa čoho vyberáte šaty do salónu? Šaty v salóne mám z USA od rôznych módnych návrhárov. Čiže všetky šaty sú veľmi kvalitné a vystužené. Mám viac menej extravagantné typy šiat a ručne robené šperky až z Indie.

 • Región

 • Súťaž malotraktorov ...

  Známe preteky v najvyššie položenej obci na Slovensku vyhral Miroslav Krahulec z Hriňovej. V malebnej horskej obci sa konal už 12.ročník obľúbených pretekov malotraktorov. Preteky nie sú obyčajnými pretekmi, ale hneď Majstrovstvami Slovenskej republiky. Uplynulý ročník sa konal počas minulého víkendu. Viac k podujatiu prezradil predseda organizačného výboru súťaže Ľudovít Kubiš: ,, Súťažili sme na tradičnej trati. Najskôr to bola rýchlostná súťaž, a potom jazda zručnosti. Pretekári sa predviedli aj s vlečkou, ktorú museli cúvaním vrátiť na pôvodné miesto. Už štvrtýkrát sa na súťaž prihlásil už dnes 11-ročný Ondrej Porubský. Je tradične najmladším účastníkom, ktorému malotraktor na mieru vyrobil otec. Žiaľ nepodarilo sa mu dokončiť prvý meraný tréning.“ /*banner*/ Počas podujatia boli odmenení aj Marek Gonda, ktorý mal najkrajší stroj, ale aj Miss malotraktor, ktorou sa stala Denisa z Hriňovej.

 • Podpoľanie má nové t...

  Podpoľanie je región, ktorý je v rozvojových strategických dokumentoch na regionálnej (VÚC) aj lokálnej úrovni definovaný ako územie s dobrými predpokladmi pre rozvoj vidieckej turistiky. Preto je dôležitá propagácia regiónu jeho pamätihodností a zaujímavostí dnes v prvom rade odkázaná na dobre zvládnutú marketingovú stratégiu. V rámci tejto stratégie, ktorú pripravuje MAS Podpoľanie sa združenie SPORTPOLANA uchádzalo a získalo finančné prostriedky pre projekt Marketing služieb vidieckeho cestovného ruchu v Podpoľaní. Celkové náklady na projekt boli 29 190,-EUR. Turistické materiály z dielne OZ Sportpolana sú zaujímavé hlavne tým, že spájajú propagovanie krás Podpoľania, ale aj subjekty, ktoré pôsobia v oblasti cestovného ruchu. Impulzom pre realizáciu tohto projektu bol dlhodobý nedostatočný rozsah marketingových aktivít v cestovnom ruchu, ktorý pociťovali obce, ale aj poskytovatelia služieb v cestovnom ruchu. Výsledkom je osem druhov propagačných materiálov: katalóg subjektov (5000 ks), katalóg pozoruhodností (5000 ks), mapa turistických zaujímavostí (5000 ks), kalendár podujatí Podpoľania (3000 ks), pohľadnice z Podpoľania (5000 ks), informačný trhací leták (5000 ks), folder pre propagačné výstupy (1000 ks), propagačný bilboard (v Kriváni) a v neposlednom  rade OZ SPORTPOLANA úspešne zastupovala Podpoľanie na výstave cestovného ruchu v tomto roku (ITF Slovakiatour 2014) v Bratislave. /*banner*/ ,,Podpoľanie je dôležité propagovať ako zaujímavú destináciu cestovného ruchu Slovenska spájajúcu tradície Podpoľania s prírodnými krásami. Konkurencia v rámci Slovenska je vysoká a Podpoľanie má čo ponúknuť návštevníkom územia. Na čom potrebujeme pracovať je skvalitnenie služieb. Aj preto som rád, že sa nám podarilo pripraviť najkvalitnejšie materiály aké dosiaľ Podpoľanie malo,“ hovorí jeden z autorov projektu Roman Vrťo. OZ SPORTPOLANA formálne vzniklo v roku 2010, avšak zakladatelia združenia sa už niekoľko rokov pred založením venovali problematike cestovného ruchu v našom regióne. V minulosti sa OZ SPORTPOLANA zaoberalo hlavne organizáciou športových podujatí ako Majstrovstvá Európy v zimnom triatlone, Európsky pohár v zimnom triatlone alebo Majstrovstvá Slovenska v psí­ch záprahoch. Členmi združenia sú hlavne subjekty poskytujúce služby v oblasti ubytovania a služieb CR a občianski aktivisti.   

 • Horník zatiaľ nemá p...

  V posledných voľbách do samosprávy obcí Stanislav Horník jasne deklasoval svojich konkurentov v boji o primátorské kreslo v Hriňovej. Po politickom úspechu v minuloročných župných voľbách sa rozhodol opäť zabojovať o post primátora. Niektorí Hriňovčania, ktorí už mali svoje skúsenosti s predchádzajúcimi vedeniami mesta mu veľmi neverili. Rozhodol sa preto každého v meste presvedčiť o správnej voľbe nie slovami, ale skutkami a skoro každý pred uplynutím volebného hovorí, že pre Hriňovú urobil najviac. Priazeň si od občanov získal Podpoliansky námestím, ktoré bolo prakticky vybudované z prostriedkov Európskej únie. Vedľa námestia vyrástlo  turistické informačné centrum, na sídlisku Stred detské ihrisko, na ulici Krivec sociálne byty a  pri ZŠ na ulici Školská sa podarilo vybudovať detské ihrisko. Na mieste zdevastovaného letného kúpaliska má stáť Biokúpalisko aj so športovou halou. V súčasnosti prebieha  revitalizácia parku a výstavba chodníkov. Dlhodobým zámerom mesta je rekonštrukcia miestnych komunikácií. /*banner*/ Dá sa predpokladať, že po skúsenosti z predchádzajúcich volieb kandidátov nebude veľa. Strana SMER-SD plánovala proti Horníkovi nasadiť lekára Štefana Krnáča, ale po jeho neúspechu, ba fiasku v župných voľbách sa tak asi nestane. Svojho kandidáta majú pripraveného aj aktivisti, ale jeho meno zatiaľ nie je známe.

 • Šport

 • Minifutbalová liga s...

  V Detve sa počas jarných a letných mesiacov tohto roku hral 4.ročník minifutbalovej ligy. Do ligy sa prihlásilo šesť tímov, poradie tímov po základnej časti bolo nasledovné:  1. Mladie pušky 28 b, 2.Stará Detva 17 b, 3.FC Profíci 16 b, 4. Nová Detva 8 b, 5. Tekvicové hlavy 7 b, 6.RedBull Detva 6 b. Každý tím odohral desať zápasov, ktoré sa hrali na multifunkčnom ihrisku v areáli futbalového štadióna. Mesto Detva podporilo miniligu po prvýkrát - a to bezplatným prenájmom ihriska. Dúfajme, že podpora od mesta bude aj ďalšie ročníky, nielen vo volebnom roku. /*banner*/ Záverečný turnaj sa konal 19.júla. Postúpili doň štyri najlepšie mužstvá po základnej časti. Víťazom sa stali lídri základnej časti - Mladie pušky. Najlepším kanonierom minifutbalovej ligy sa stal Peter Mitter. Organizátori už teraz pripravujú ďalšie vylepšenia a skvalitnenie minifutbalovej ligy.

 • V Hriňovej spomínali...

  V sobotu sa v Hriňovej konal 3.ročník futbalového Memoriálu Michala Halaja. Spomienkové a zároveň športové podujatie organizoval futbalový klub MFK Spartak Hriňová v spolupráci s mestom Hriňová. Turnaja zároveň sa zúčastnili tri mužstvá: MFK Detva, MFK Spartak Hriňová a FK Družstevník Mýtna. Na poslednú chvíľu sa odhlásilo z turnaja mužstvo Brusna - ,,Škoda, že turnaja sa nezúčastnilo mužstvo Brusna, účastník 3. ligy, lebo turnaj by mal určite ešte vyššiu kvalitu," poveda jeden z organizátorov memoriálu Miroslav Hanes. /*banner*/ Zápasy rozhodli o nasledovnom poradí. Víťazom sa stalo domáce mužstvo MFK Spartak Hriňová. Druhú priečku obsadili hostia z Detvy, tretí boli hostia z Mýtnej.

 • Detva sa stala centr...

  Najväčšia silovo-vytrvalostná súťaž Oceľový medveď sa konala opäť v Detve. Podujatie Oceľový medveď(pre mužov) a vedľajšie - Železná tigrica (pre ženy) sa konali 21.6.2014 v športovom areáli Olymp. V oboch súťažiach, tak aj pre ženy a mužov boli tri kategórie: juniori 15-18, muži/ženy 18-40 rokov, masters muži/masters ženy 40 open. Disciplíny pre jednotlivé kategórie boli rôzne, v závislosti od veku, pohlavia, predpokladanej výkonnosti. Celkovo bolo súťažiacich takmer sto. ,,V prvom rade sa chcem poďakovať všetkým súťažiacim, ktorých bolo naozaj dosť - skoro 100. Ďalej za krásne boje na tvrdej trati a za to, že aj keď boli súťažiaci na pokraji síl a to boli skoro všetci, bojovali ako ozajstné medvede a tigrice. Klobúk dole pred každým kto zvládol náročnú dráhu. Ďakujem všetkým, ktorí svojou trochou pomohli pri súťaži, dievčatám, chalanom – rozhodcom. Mali toho naozaj dosť a snažili sa ako sa dalo, aby všetko prebehlo dobre. Ďakujem aj pánu Bohu, že sa stretlo toľko fajn ľudí v Detve a budem sa aj naďalej snažiť, aby to tak bolo každý rok. Víťazom gratulujem,“ povedal organizátor Peter Matuška. Hlavnou cenou pre mužou bol osobný automobil Mini Cooper. Výsledky podujatia:   MUŽI: 1.Peter Polóny, 2.Tomáš Bibík, 3.Jozef Ľupták JUNIORI (muži): 1.Adam Žilík,  2.Juraj Fábry, 3.Filip Monček MASTERS (muži): 1.Dušan Lipták, 2.Marián Fáber, 3.Peter Toscano   ŽENY: 1.Simona Kamzíková, 2.Blanka Plačková, 3.Monika Halenkovičová JUNIORI (ženy): 1.Tatiana Ivanová, 2.Viktória Kupcová, 3.Natália Polcová MASTERS (ženy): 1.Alžbeta Dudíková, 2.Jana Havlíčková, 3.Helena Šnircová  

 • Anketa

  Zdá sa vám plat primátora Detvy 3336 eur/mesačne vysoký?
  Áno
  Počet hlasov: 9
  Nie
  Počet hlasov: 2
  Neviem
  Počet hlasov: 0

  Správy

 • Minifutbalová liga skončila, 4.ročník vyhrali Mladie pušky

  V Detve sa počas jarných a letných mesiacov tohto roku hral 4.ročník minifutbalovej ligy. Do ligy sa prihlásilo šesť tímov, poradie tímov po základnej časti bolo nasledovné:  1. Mladie pušky 28 b, 2.Stará Detva 17 b, 3.FC Profíci 16 b, 4. Nová Detva 8 b, 5. Tekvicové hlavy 7 b, 6.RedBull Detva 6 b. Každý tím odohral desať zápasov, ktoré sa hrali na multifunkčnom ihrisku v areáli futbalového štadióna. Mesto Detva podporilo miniligu po prvýkrát - a to bezplatným prenájmom ihriska. Dúfajme, že podpora od mesta bude aj ďalšie ročníky, nielen vo volebnom roku. /*banner*/ Záverečný turnaj sa konal 19.júla. Postúpili doň štyri najlepšie mužstvá po základnej časti. Víťazom sa stali lídri základnej časti - Mladie pušky. Najlepším kanonierom minifutbalovej ligy sa stal Peter Mitter. Organizátori už teraz pripravujú ďalšie vylepšenia a skvalitnenie minifutbalovej ligy.

  29. júla 2014 22:33
 • Nekvalitné ozvučenie na slávnostiach stálo 5500 eur

  Uplynulý 49.ročník folklórnych slávností v Detve bol poznačený nekvalitným ozvučením programu. Diváci, ale aj účinkujúci spustili veľkú kritiku na usporiadateľov známeho folklórneho festivalu. Ozvučenie bolo ďaleko od štandardu, výstižne problémy so zvukom popísal aj muzikant a učiteľ Roman Berky - ,,Pri každej činnosti sa snažím pracovať zodpovedne, či už je to individuálna činnosť,tobôž skupinová, hromadná. Viem sa vcítiť do duší kompetentných ( zvukári ? - organizácia ?, ktorá dala priestor ľuďom nepripraveným , zaskočeným danou situáciou.......). Ak sa raz na niečo podniknem, musím sa profesionálne aj pripraviť. Ja môžem vychádzať len z programov, ktorých som sa zúčastnil (sobota - detstký program, nedeľa - záverečný progam). Pozastavím sa pri detskom programe, kde som dostal za úlohu zostaviť veľké cimbalové zoskupenie, zostaviť 8- 12 minútový hudobný blok. Zabralo mi to minimálne mesiac obvolávania, prípravy - zoznam piesní, samotná úprava, harmonizácia, atď. Neviem, či sa páni zvukári informovali s autorom programu a pripravili. Na generálnej skúške absolútne neboli pripravení !!! Ja som odovzdal v polovici júna približný počet huslistov, t.j. 8 -12 , atď (počet) violistov, cimbalistov, kontrabasistov. Oni tam tápali. Absolútne nepripravení nevedeli zabezpečiť počet mikrofónov pre jednotlivé nástroje a tobôž bol problém zabezpečiť - špeciálne požiadavky (sólo kapela a sólisti), o odposluchoch ani nehovoriac. V samotnom programe sme trpeli, nik, nikoho nepočul - hra na náhodu. To boli pocity z javiska,  z hľadiska podobné. A to nespomínam žiadnu prácu so zvukom - u huslistov - prím boli vytiahnuté výšky, ďalej radšej nebudem spomínať. V konečnom dôsledku je mi zvukárov tak trochu ľúto. Nespokojnosť sa valí zo všadiaľ, kritizujú aj neúčastní programov. Hádam sa z tohto fiaska poučia. Škoda, že sa učili na 49.ročníku FSSP v Detve." /*banner*/ Opýtali sme sa na Mestskom úrade v Detve, aký vysoký honorár bol určený pre spoločnosť, ktorá mala na starosti ozvučenie. Odpovedala nám hovorkyńa mesta Zuzana Juhaniaková: ,,zmluvne dohodnutá výška s poskytovateľom bola 5500 eur s DPH." Na otázku, či bude mesto sankcionovať poskytovateľa, alebo sa verejne ako organizátor ospravedlní prišla nasledovná odpoveď od Juhaniakovej: ,,vedenie festivalu po dôkladnej analýze bude rokovať s poskytovateľom tejto služby a urobí opatrenia a výber poskytovateľa tak, aby sa podobná situácia neopakovala." Na evidentné problémy so zvukom, aké boli počas 49.ročníka slávností netreba dôkladnú analýzu, bolo to jasné hneď. V mnohých iných mestách, pri rôznych iných festivaloch by za toto fiasko bola vyvodená personálna a politická zodpovednosť, žiaľ v Detve nie. Dúfajme, že 50.ročník nespraví Detve a známemu festivalu hanbu.

  29. júla 2014 13:54
 • V Hriňovej spomínali futbalom na zosnulého futbalistu Halaja

  V sobotu sa v Hriňovej konal 3.ročník futbalového Memoriálu Michala Halaja. Spomienkové a zároveň športové podujatie organizoval futbalový klub MFK Spartak Hriňová v spolupráci s mestom Hriňová. Turnaja zároveň sa zúčastnili tri mužstvá: MFK Detva, MFK Spartak Hriňová a FK Družstevník Mýtna. Na poslednú chvíľu sa odhlásilo z turnaja mužstvo Brusna - ,,Škoda, že turnaja sa nezúčastnilo mužstvo Brusna, účastník 3. ligy, lebo turnaj by mal určite ešte vyššiu kvalitu," poveda jeden z organizátorov memoriálu Miroslav Hanes. /*banner*/ Zápasy rozhodli o nasledovnom poradí. Víťazom sa stalo domáce mužstvo MFK Spartak Hriňová. Druhú priečku obsadili hostia z Detvy, tretí boli hostia z Mýtnej.

  29. júla 2014 11:28
 • Súťaž malotraktorov v Lome nad Rimavicou vyhral Hriňovčan

  Známe preteky v najvyššie položenej obci na Slovensku vyhral Miroslav Krahulec z Hriňovej. V malebnej horskej obci sa konal už 12.ročník obľúbených pretekov malotraktorov. Preteky nie sú obyčajnými pretekmi, ale hneď Majstrovstvami Slovenskej republiky. Uplynulý ročník sa konal počas minulého víkendu. Viac k podujatiu prezradil predseda organizačného výboru súťaže Ľudovít Kubiš: ,, Súťažili sme na tradičnej trati. Najskôr to bola rýchlostná súťaž, a potom jazda zručnosti. Pretekári sa predviedli aj s vlečkou, ktorú museli cúvaním vrátiť na pôvodné miesto. Už štvrtýkrát sa na súťaž prihlásil už dnes 11-ročný Ondrej Porubský. Je tradične najmladším účastníkom, ktorému malotraktor na mieru vyrobil otec. Žiaľ nepodarilo sa mu dokončiť prvý meraný tréning.“ /*banner*/ Počas podujatia boli odmenení aj Marek Gonda, ktorý mal najkrajší stroj, ale aj Miss malotraktor, ktorou sa stala Denisa z Hriňovej.

  29. júla 2014 11:22
 • Podpoľanie má nové turistické materiály, dosiaľ najkvalitnejšie

  Podpoľanie je región, ktorý je v rozvojových strategických dokumentoch na regionálnej (VÚC) aj lokálnej úrovni definovaný ako územie s dobrými predpokladmi pre rozvoj vidieckej turistiky. Preto je dôležitá propagácia regiónu jeho pamätihodností a zaujímavostí dnes v prvom rade odkázaná na dobre zvládnutú marketingovú stratégiu. V rámci tejto stratégie, ktorú pripravuje MAS Podpoľanie sa združenie SPORTPOLANA uchádzalo a získalo finančné prostriedky pre projekt Marketing služieb vidieckeho cestovného ruchu v Podpoľaní. Celkové náklady na projekt boli 29 190,-EUR. Turistické materiály z dielne OZ Sportpolana sú zaujímavé hlavne tým, že spájajú propagovanie krás Podpoľania, ale aj subjekty, ktoré pôsobia v oblasti cestovného ruchu. Impulzom pre realizáciu tohto projektu bol dlhodobý nedostatočný rozsah marketingových aktivít v cestovnom ruchu, ktorý pociťovali obce, ale aj poskytovatelia služieb v cestovnom ruchu. Výsledkom je osem druhov propagačných materiálov: katalóg subjektov (5000 ks), katalóg pozoruhodností (5000 ks), mapa turistických zaujímavostí (5000 ks), kalendár podujatí Podpoľania (3000 ks), pohľadnice z Podpoľania (5000 ks), informačný trhací leták (5000 ks), folder pre propagačné výstupy (1000 ks), propagačný bilboard (v Kriváni) a v neposlednom  rade OZ SPORTPOLANA úspešne zastupovala Podpoľanie na výstave cestovného ruchu v tomto roku (ITF Slovakiatour 2014) v Bratislave. /*banner*/ ,,Podpoľanie je dôležité propagovať ako zaujímavú destináciu cestovného ruchu Slovenska spájajúcu tradície Podpoľania s prírodnými krásami. Konkurencia v rámci Slovenska je vysoká a Podpoľanie má čo ponúknuť návštevníkom územia. Na čom potrebujeme pracovať je skvalitnenie služieb. Aj preto som rád, že sa nám podarilo pripraviť najkvalitnejšie materiály aké dosiaľ Podpoľanie malo,“ hovorí jeden z autorov projektu Roman Vrťo. OZ SPORTPOLANA formálne vzniklo v roku 2010, avšak zakladatelia združenia sa už niekoľko rokov pred založením venovali problematike cestovného ruchu v našom regióne. V minulosti sa OZ SPORTPOLANA zaoberalo hlavne organizáciou športových podujatí ako Majstrovstvá Európy v zimnom triatlone, Európsky pohár v zimnom triatlone alebo Majstrovstvá Slovenska v psí­ch záprahoch. Členmi združenia sú hlavne subjekty poskytujúce služby v oblasti ubytovania a služieb CR a občianski aktivisti.   

  28. júla 2014 12:16
 • Horník zatiaľ nemá protikandidáta

  V posledných voľbách do samosprávy obcí Stanislav Horník jasne deklasoval svojich konkurentov v boji o primátorské kreslo v Hriňovej. Po politickom úspechu v minuloročných župných voľbách sa rozhodol opäť zabojovať o post primátora. Niektorí Hriňovčania, ktorí už mali svoje skúsenosti s predchádzajúcimi vedeniami mesta mu veľmi neverili. Rozhodol sa preto každého v meste presvedčiť o správnej voľbe nie slovami, ale skutkami a skoro každý pred uplynutím volebného hovorí, že pre Hriňovú urobil najviac. Priazeň si od občanov získal Podpoliansky námestím, ktoré bolo prakticky vybudované z prostriedkov Európskej únie. Vedľa námestia vyrástlo  turistické informačné centrum, na sídlisku Stred detské ihrisko, na ulici Krivec sociálne byty a  pri ZŠ na ulici Školská sa podarilo vybudovať detské ihrisko. Na mieste zdevastovaného letného kúpaliska má stáť Biokúpalisko aj so športovou halou. V súčasnosti prebieha  revitalizácia parku a výstavba chodníkov. Dlhodobým zámerom mesta je rekonštrukcia miestnych komunikácií. /*banner*/ Dá sa predpokladať, že po skúsenosti z predchádzajúcich volieb kandidátov nebude veľa. Strana SMER-SD plánovala proti Horníkovi nasadiť lekára Štefana Krnáča, ale po jeho neúspechu, ba fiasku v župných voľbách sa tak asi nestane. Svojho kandidáta majú pripraveného aj aktivisti, ale jeho meno zatiaľ nie je známe.

  27. júla 2014 23:55
 • Výročie 1.svetovej vojny: Podpoľanie trpelo hladom a biedou

  Atentát na nástupníka trónu Františka Ferdinanda v Sarajeve v júni 1914 otriasol vtedajším svetom. Zmeny, ktoré nastali, boli naozaj revolučné. Avšak cesta k nim bola krvavá a tŕnistá – Prvá svetová vojna. Vojnový vír zasiahol Európu, Afriku i Áziu. Nevyhol sa ani Podpoľaniu, ktoré toho času bolo súčasťou mnohonárodnostnej monarchie Rakúsko-Uhorska. Detva a okolie patrili do tzv. časti Zalitavska, ktoré poznáme pod bližším názvom – Uhorsko. K.A.Medvecký opisuje vojnové roky v Detve nasledovne: ,,útrapy vojny, jej obete, choroby a hlad sa tragicky odrazili najmä v ťažkých podmienkach horských a podhorských dedín. Medzi takéto obce patrila aj Detva so svojimi lazmi.“ /*banner*/ Za cisára pána išli bojovať na ruský, srbský či taliansky front desiatky Podpoľancov. Len z Detvy prišlo o život počas frontových bojov 278 mužov – otcov, synov, živiteľov rodín. Straty týchto životov boli okrem ľudského faktoru citeľné aj v ekonomickej situácii rodín. Ženy a deti museli zastúpiť mužov pri ťažkej robote v lese či na poli. To sa odrazilo na celkovom zhoršení životnej úrovne obyvateľov – na vzostupe bola chorobnosť, bieda a hlad. Čiastočne situáciu zlepšili ruskí zajatci, ktorých len na území Zvolenskej župy, do ktorej patrila aj Detva bolo približne 10 000. Ruskí zajatci pomáhali pri robotách, avšak účinok rodiny veľmi nepocítili, keďže vojna rekvírovala jedlo ale i iné suroviny a hodnoty. Posledné týždne vojny na Podpoľaní boli v znamení revolučných nálad. Ľudia rabovali – hlavne obchody a krčmy. Pokoj v regióne nenastal až do leta 1919, pokým československé vojská nevyhnali maďarské komunistické oddiely z Detvy a okolia a neobnovili správu novej Československej republiky.     

  27. júla 2014 22:47
 • The Backwards prilákali na amfiteáter vyše 600 ľudí

  Legendárne hity od skupiny The Beatles ako Yesterday, She loves you, alebo Can t by me love spievalo spolu s najlepšou revival kapelou - The Backwards niekoľko stoviek fanúšikov na detvianskom amfiteátri. V piatok večer sa ako prvý predstavili muzikanti zo zvolenskej formácie NO 5. Predkapela už tradične zahrala svoje najlepšie veci a to hlavne rockové piesne 70. a 80. rokov. Najbližšie túto kapelu môžete vidieť v rámci programu II. ročníka NetSpace fest-u. Všetci na amfiteátri spozorneli, keď zbadali štyroch chalanov v čierno-bielom oblečení. Koncert The Backwards trval vyše jednej hodiny a zazneli mnohé skvelé hity od liverpoolskej kapely. Napriek tomu, že vekový priemer v hľadisku bol vyšší než inokedy, ľudia omladli a bavili sa ako za starých čias. ,,Minulý rok sme boli na Abbe, tak keď sme videli, že tento roku bude Beatles, neváhali sme a prišli sme. Jedine nás mrzí, že ešte pár skvelých hitov od kapely neodznelo, ale nevadí. Bolo vynikajúce," hovorí spokojná fanúšička.  Kapela The Backwards začala svoju kariéru v roku 1995. Dôležitý medzník pre kapelu bola výhra na New York Beatles feste v roku 1998. Slovenská revival kapela deklasovala všetkých 36 zúčastnených revival kapiel z celého sveta. V zahraničí manažérsky kapelu zastupuje samotný člen kapely The Beatles - Paul McCartney.

  27. júla 2014 10:58
 • Výročie 1.svetovej vojny: Detvan vo Veľkej vojne 1914-1918

  28. júla si pripomíname 100. výročie od vypuknutia 1. svetovej vojny.  Zúčastnilo sa jej veľa mužov, ktorí v nej padli, boli zranení alebo padli do zajatia. Chcela by som sa s vami podeliť  o príbeh môjho pra-prastarého otca Imricha Kružliaka, ktorý som spracovala v rámci celoeurópskej súťaže EUSTORY, kde sa mi v celoslovenskom kole v kategórii skupinových prác spolu so spolužiakom podarilo obsadiť prvé miesto. Imrich Kružliak bol roľníkom, gazdom v Detve – Piešti. Narodil sa 3. augusta 1890. Žil na roľníckom statku so svojím svokrom Ondrejom Krnáčom (prezývaným Hažmucha) Pod Tureckou, kam sa po vojne aj s rodinou presťahoval. Poznal len svoj rodný kraj, v ktorom sa narodil a vyrástol. Po vyhlásení vojny narukoval na ruský front do Karpát pravdepodobne na jeseň - zimu 1914. V tom istom čase narukoval na front aj jeho švagor (brat jeho manželky Júlie rod. Krnáčovej), ktorý už na začiatku vojny padol. Jednotka, v ktorej Imrich Kružliak slúžil bola prevažne slovenská. Pravdepodobne to bola pešiacka jednotka. Vojaci v sebe cítili Slovanstvo a príbuznosť s Rusmi, preto nechceli proti nim bojovať. Z rozprávania I. Kružliaka svojmu synovi: ,,Dohodli sme sa, že nebudeme bojovať proti Rusom. Ja som na bajonet vojenskej pušky (volali to „kver“) povesil bielu košeľu, v ktorej som narukoval na front ako znamenie, že sa kapitulujeme a nechceme s Rusmi bojovať.“ Takto už v prvom stretnutí s ,,nepriateľom“ prešla celá jednotka na ruskú stranu, a tak kdesi pod Uralom prežili celú vojnu. Zajatci boli poslaní na veľký sedliacky ruský majetok, kde pracovali na poli a na gazdovstve (pri opatere statku a pod.) až do konca vojny. Preto o vojne veľa nevedeli. Ani sa o ňu nestarali, lebo sa im u Rusov žilo dobre. Neboli na fronte a mali čo jesť. Na statku boli väčšinou ruské ženy. I. Kružliak spomínal, že v zajatí bol so slovenským kamarátom Falťanom z Poltára pri Lučenci. V zajatí prvýkrát jedol červený melón, ktorý prezývali aj ,,arbus“. Spomínal aj na ruský chlieb. So zajatcami sa domáci veľmi nerozprávali. A ako sa rozprávali? Asi rukami – nohami a zajatci aj po slovensky. No na zajatie v Rusku spomínali v dobrom. O veľkej politike veľa nevedeli. O svojom švagrovi, ktorý takisto narukoval na ruský front I. Kružliak nič nevedel. Mohol si s manželkou dopisovať, korešpondencia nebola častá, ale bola. Od manželky sa dozvedel, že počiatkom decembra sa jej narodilo dieťa (Dr. Imrich Kružliak ml. nar. 8.12.1914). Nevedel však, či je to chlapec alebo dievča. V rodine to však veľa znamenalo, lebo išlo o pracovnú silu. Rodina vedela, že I. Kružliak je v zajatí v Rusku a on vedel, že manželka aj s dieťaťom odišla k jej otcovi na statok Pod Tureckú. Chlapi doma na gazdovstve chýbali. Svokor I. Kružliaka mohol mať vtedy okolo 40 rokov a o majetok sa musel starať sám, lebo doma mali len samé ženy. Býval na detvianskych lazoch Pod Tureckou. Tam sa manželka I. Kružliaka Júlia aj s chlapcom Imrichom presťahovala a pomáhala otcovi na majetku. Bývali v malom domčeku so slamenou strechou. Až po návrate I. Kružliaka z vojny postavili murovaný domček, ktorý potom prestavali a vybudovali už pekný veľký dom. Tam Dr. Imrich Kružliak ml. vyrastal. Svokor I. Kružliaka, Ondrej Krnáč, neskôr pracoval ako ,,prísažný“, ktorý pomáhal rodinám upravovať majetkové vzťahy, keď mali spory o pôdu (,,medze“ a oráčiny). I. Kružliak sa vrátil pravdepodobne v zime 1919 alebo skoro na jar 1920. Spomínal, že šli vojenskou loďou z Vladivostoku do Terstu a odtiaľ vlakom domov. Spomienka Dr. Imricha Kružliaka: ,,Ako dieťa bolo pre mňa zaujímavé, že mi doniesol drevenú lyžicu, lebo som vraj rád jedával ,,fučku“ (chamulu, zemiakovú kašu). Časy Československa: I. Kružliak sa venoval modernizácii poľnohospodárstva. Venoval sa včelárstvu, obrábaniu poľa, žatve...Mal dobré vzťahy s českými ,,četníkmi“ a často aj o nich hovorieval. Okrem syna Imricha mal ešte dcéry Julianu, Annu a Máriu. I. Kružliak zomrel 21.2.1983 v Detve. Vďaka práci do súťaže sme viedli vlastný výskum, navštívili sme Štátny archív v Banskej Bystrici, viedli korešpondenciu s Dr. Imrichom Kružliakom... Naučila som sa, že niekedy nám záujem o dejiny vlastnej rodiny povie o udalostiach v minulosti viac ako to, čo sa dočítame v knihách alebo nám povedia v škole. Mne osobne to dalo do života veľa a som vďačná za príležitosť, ktorú som od súťaže dostala. - autor, Petra Krňanová.  

  26. júla 2014 11:00
 • V sobotu 5. ročník Memoriálu Štefana Marcineka

  V sobotu o 8:30 v areáli II. ZŠ A.Vagača v Detve sa uskutoční už v poradí piaty ročník turnaja v plážovom volejbale zmiešaných dvojíc pod názvom Memoriál Štefana Marcineka-Chrtiansky Cup 2014. Volejbal má v Detve dlhú tradíciu, vyznačuje sa hlavne tým, že bývalí i súčasní hráči tvoria skvelú partiu - či počas hry, alebo aj mimo nej. Pravidelne sa stretávajú na športových akciách, kde utužujú svoje telo i športového ducha. Na turnaji sa predstaví 10 dvojíc rôznych vekových kategórií, preto neváhajte a príďte ich svojou prítomnosťou, hlasivkami a potleskom podporiť a užiť si spoločne tento "volejbalový sviatok". Turnaj sa bude konať pod záštitou bývalého trénera Slovenskej volejbalovej reprezentácie pána Štefana Chrtianskeho s rodinou.

  24. júla 2014 19:39